Locavana Market
Zeinstra Farms Shelbyville, MI
Zeinstra Farms is a farm in Shelbyville, Michigan, licensed by the USDA to sell freezer beef.
On Locavana Market, Zeinstra offers Akaushi Wagyu beef: ground beef and patties, steaks such as New York strip, sirloin and tenderloin, brisket, short ribs and beef cheeks, plus bundles that combine cuts.
Products from Zeinstra Farms Akaushi Wagyu, Ground & Burger Bundle $99.99 · 10 lb ($8.99/lb) Akaushi Wagyu, Sampler Bundle $269.99 · Avg. 11.3 lb ($13.8/lb) Akaushi Wagyu, Slow Cook Bundle $236.99 · Avg. 15.9 lb ($9.7/lb) Akaushi Wagyu, Steakhouse Bundle $279.99 · Avg. 4.7 lb ($31.9/lb) Beef Cheeks, Akaushi Wagyu $41.78 (est.) · $27.49/lb · avg. 1.52 lb Beef Liver, Akaushi Wagyu $13.56 (est.) · $8.79/lb · avg. 1.54 lb Beef Patties, Akaushi Wagyu $10.99 · 4 patties, 1/4 lb each Beef Tongue, Akaushi Wagyu $40.61 (est.) · $18.69/lb · avg. 2.17 lb Boneless Ribeye (2 Per Pack), Akaushi Wagyu $74.31 (est.) · $36.99/lb · avg. 2.01 lb Bones (No Meat), Akaushi Wagyu $14.68 (est.) · $4.39/lb · avg. 3.35 lb Brisket, Akaushi Wagyu $146.90 (est.) · $14.99/lb · avg. 9.80 lb Chuck Roast, Akaushi Wagyu $32.63 (est.) · $10.99/lb · avg. 2.97 lb Chuck Steak, Akaushi Wagyu $41.82 (est.) · $14.99/lb · avg. 2.79 lb Flank Steak, Akaushi Wagyu $65.97 (est.) · $21.99/lb · avg. 3.00 lb Ground Beef, Akaushi Wagyu $13.49 · 1 lb New York Strip (2 Per Pack), Akaushi Wagyu $55.69 (est.) · $30.99/lb · avg. 1.80 lb Rump Steak, Akaushi Wagyu $37.39 (est.) · $11.54/lb · avg. 3.24 lb Short Ribs, Akaushi Wagyu $38.04 (est.) · $16.49/lb · avg. 2.31 lb Sirloin, Akaushi Wagyu $25.24 (est.) · $20.89/lb · avg. 1.21 lb Sizzler Steak, Akaushi Wagyu $20.81 (est.) · $17.99/lb · avg. 1.16 lb Skirt Steak, Akaushi Wagyu $45.26 (est.) · $30.79/lb · avg. 1.47 lb Soup Bones, Akaushi Wagyu $12.09 (est.) · $6.59/lb · avg. 1.83 lb Stew Meat, Akaushi Wagyu $14.03 (est.) · $13.49/lb · avg. 1.04 lb Suet, Akaushi Wagyu $3.54 (est.) · $2.19/lb · avg. 1.62 lb Swiss Steak, Akaushi Wagyu $33.13 (est.) · $14.99/lb · avg. 2.21 lb Tenderloin, Akaushi Wagyu $49.05 (est.) · $54.99/lb · avg. 0.89 lb Our Partners